Úvod

Druhy textilních látek

Vlna

Vlna je relativně odolná jak proti špinění, tak proti mačkání.

Vlněný textil pereme ve speciálních pracích prostředcích určených k praní vlny a pouze v ruce. Teplota vody by neměla přesáhnout 30 stupňů. Výrobky z vlny jen jemně mneme, neždímáme, nedrhneme. Také delší namáčení vlně neprospívá. 

Vlněné textil, který obsahuje na visačce údaj, že se může prát v pračce, pereme při programu určeném pro vlnu při teplotě 30 stupňů. Mokré oděvy nevěšíme, pouze sušíme rozložené, avšak nikdy ne na přímém slunci nebo na topení. Nedoporučuje se ani sušička. Kalhoty, sukně a kabátky z vlny nikdy nepereme, ale dáváme je chemicky čistit. Vlnu žehlíme při střední teplotě parou či přes vlhké plátno.

Vlna

Hedvábí

Hedvábí je tkanina, která se dobře nosí při jakýchkoli teplotách (je-li chladno, dokáže zahřát, je-li teplo, příjemně ochladí). Navíc všechny hedvábné tkaniny výborně přijímají vlhkost. Naakumulovaná vlhkost může představovat až polovinu jejich hmotnosti, přičemž oděv nepůsobí vlhkým dojmem. I přesto, že se pot dobře odpařuje, představuje propocení riziko v podobě nevzhledných skvrn, které navíc způsobí i to, že hedvábí se v takto postižených místech láme. Proto se do podpažních partií halenek a košil všívají potítka.

Nejlepším ošetřením pro hedvábí je dávat výrobky z něj do čistírny. U taftu, hedvábného brokátu, šifónu, organzu, saténu a žoržetu, bychom toto pravidlo měli dodržovat vždy. Obdobně bychom měli postupovat i u potištěného hedvábí či u hodně tmavých tkanin, jelikož hedvábí při barvení přijímá velké množství barvy, která se pak praním postupně uvolňuje. Chceme-li oděvy z hedvábí prát, pereme je výhradně v ruce, a to v jemné pracím prostředku na hedvábí. Hedvábné tkaniny nedřeme, neždímáme. Velice důležité je i důkladné vymáchání, nejdříve ve vlažné vodě, a nakonec ve studené vodě. Poté textil necháme vykapat a pověsíme, ale nikdy ne na přímé slunce nebo do blízkosti topení. Hedvábí žehlíme z rubové strany, a ještě za vlhka, pouze plané hedvábí vždy zcela za sucha.

Upozornění! Přeschlý oděv nikdy dodatečně nekropíme: kapky vody by na hedvábí mohly ponechat skvrny.

Hedvábí

Viskóza

Viskóza je „nejpřírodnější“ ze všech chemicky vyráběných vláken. Výchozí surovinou je celulóza získávaná ze dřeva jehličnatých stromů. Po rozpuštění a během dalších výrobních fází se její chemické složení již nemění. Viskóza se podle potřeby vyrábí již v lesklém, nebo v matovém provedení. Viskóza se vyznačuje vyšší savostí než bavlna, avšak za mokra se podstatně snižuje její pevnost a odolnost. Vzhledem ke stupni savosti se snadno obarví. Viskózové tkaniny se doporučuje prát v ruce nebo v pračce při teplotě na 30-40 stupňů. Vhodný je jemný prací prostředek. Sušička se nedoporučuje.

 Viskóza

Elastan

Elastická vlákna (elastan, spandex apod.) se vyznačují vysokým stupněm roztažnosti a ohebnosti: dají se velmi dobře natáhnout a po na tažení se opět vrátí do své původní délky. Jejich další předností je nemačkavost a odolnost. Elastická vlákna se přidávají k dalším materiálům jen jako přídavek mezi 1 % - 20 %.

Zásadou při praní je jemný prací prostředek a teplota praní i žehlení vždy podle pokynů výrobce. Sušičku na výrobky z elastanu nepoužívejte, vlákno by se mohlo poškodit.

Látky s příměsí elastických vláken můžete vybírat zde.

Elastan

Polyester

Polyester je nejuniverzálnější ze všech chemicky vyráběných textilních vláken. Je velmi odolný. Dobře snáší i vyšší teploty, takže na polyesterových tkaninách perfektně drží sklady a plisování. Polyester je tvarově stálý, nemačká se, je odolný proti působení světla a proti molům a plísním. Také je měkký a hebký na omak, ale absorbuje jen velmi málo vlhkosti. 

Polyester můžeme prát v pračce při 40 stupních. Příliš vysoká teplota prací lázně může způsobit zmačkání tkaniny, které se později velmi obtížně odstraňuje. 

Na bílé polyesterové výrobky používáme prací prášek na bílé prádlo, na barevné raději prášek jemný. Polyesterové tkaniny stačí ždímat jen zlehka, neboť schnou rychle. Pletené oděvy sušíme rozložené na rovné ploše. Polyester obvykle nemusíte vůbec žehlit.

Látky s příměsí polyesteru můžete vybírat zde.

Polyester

Bavlna

Bavlna se získává ze semen, které jsou ukryta v tobolkách bavlníku. Její kvalita je přímo úměrná délce bavlněného vlákna: čím delší vlákno, tím kvalitnější a zároveň dražší bavlna. 

Vlastnosti bavlny: pevnost, tvarová stálost, odolnost proti teplu a také savost. 

Použití bavlny: halenky, šaty, kalhoty, saka, tuniky.

Látky s příměsí bavlny můžete vybírat zde.

Bavlna

Len

Lněná tkanina obsahuje hladký povrch, proto je matově lesklá. Len je dobře odolný proti špíně, protože se na něm nevytvářejí nevzhledné „žmolky“ a výborně saje vlhkost. Len je velice pevný a je vhodný na letní oděvy, případně na oděvy do tropických klimatických podmínek.

Lněné látky můžete vybírat zde.

Lněná látka

Kategorie

Aktuality

08.06.2024 - Burda Kids Jaro - Léto 2024

Burda Kids Jaro - Léto 2024

Detail aktuality

04.05.2024 - Nejvyšší řada šicích strojů

Nejvyšší řada šicích strojů

Detail aktuality

22.03.2024 - Měsíčník burda style - DUBEN 2024

Měsíčník burda style - DUBEN 2024

Detail aktuality

15.03.2024 - Uvažujete o koupi nového šicího stroje?

Uvažujete o koupi nového šicího stroje?

Detail aktuality
Všechny aktuality

Anketa

Pohodlný nákup

U nás můžete platit online...

Visa Mastercard Diners Club American Express JCB Maestro
Proč nakupovat u nás