Úvod

Funkce šicích strojů

Výběr stehů

Každý šicí stroj má zabudovaný počet programů. Některé šicí stroje se však vyznačují možností tvorby vlastních stehů. Například společnost Janome vložila tento program přímo do počítače a na něm vytvoříte svoje vzory, které si jednoduše přenesete do svého šicího stroje a vyšijete. Tato instalace je u strojů Janome s vyspělou elektronikou zdarma.

Regulace délky stehu a šířky stehu

U regulace délky stehu se jedná se o určení délky stehu, který budete šít. U mechanických strojů si nastavíte volič do příslušné pozice pomocí tlačítek či knoflíků, u elektronických strojů na displeji. To samé platí i u regulace šířky stehu.

Elektronický šicí stroj Vám dokonce dokáže doporučit všechny parametry a optimální šířku.

Tlačítko pro šití dvojjehlou, nastavení pozice jehly

Dvojjehla může být použita téměř u každého šicího stroje, nelze ji použít pouze u starších modelů. Pokud tedy chcete šít dvojjehlou, musíte speciální jehlu umístit do stroje a natáhnout druhou nit z vrchu do jehly. Možnost dvojjehly je vhodná například v případě, kdy se jedná o lemování pletenin, kde je potřeba, aby byl steh elastický. Dvojjehla také dokáže vykouzlit velmi působivé dekorativní stehy. Pokud je na stroji nastavená funkce pro šití dvojjehlou, nemusíte si pamatovat, který steh je či není pro šití dvojjehlou vhodný a po spuštění tlačítka sám stroj nedovolí nevhodné stehy šít. Mechanické šicí stroje se zastaví v okamžiku, kdy přestanete tisknout nožní pedál. V tomto případě tedy nevíte, v jakém místě se jehla zastavila a musíte ji pomocí ručního kola dostat do požadovaného místa.

Elektronické šicí stroje mají možnost nastavení jehly. Zda má po ukončení šití jehla zůstat nahoře nebo dole (zapíchnutá v materiálu). To je výhodné, pokud chceme změnit směr šití. 

Dvojjehla

Poloautomatické a zcela automatické obšívání knoflíkové dírky

V základních modelech šicích strojů mechanických je nejvíce použit program pro poloautomatické obšívání dírek, což znamená, že obšívání probíhá 4stupňově (mezi sobě jdoucími fázemi práce, kterou je třeba nastavit, musíte použít volič vzorů). V novějších modelech šicích strojů lze nastavit automatické obšívání knoflíkové dírky. Oba dva způsoby vyžadují speciální patku, která je téměř vždy součástí stroje. 

Počet a výběr programů stehů šicího stroje

Počet programů stehů se odlišuje u každého stroje. Existují stehy rovné, slepé, overlockové, dekorativní, saténové, cik cak stehy a speciální programy pro pleteniny, látání, program pro šití knoflíkových dírek, vyšívání písmen a znaků.

Program stehů šicího stroje

Navlékač nitě

Můžete si vybrat mezi manuálním a elektronickým (plně automatickým) navlékačem. Funkce, díky které je jednoduché navlékaní nitě i pro švadleny s oční vadou

Navlékač nítě

Regulace šířky knoflíkové dírky

Ve vyšších modelových řadách elektronických šicích strojů je větší počet různých typů knoflíkových dírek

Slow motion

Funkce je k dispozici u většiny elektronických strojů a je vhodná jak pro začátečníky, tak i pro ty, kdo chtějí kontrolovat kvalitu šití. Zapíná se v okamžiku použití tlačítek Start / Stop a stroj se při stisku pomalu rozbíhá až do maximální nastavené rychlosti. Takto funguje i obráceně.

Volné rameno

Volné rameno využijete při šití rukávů a lemů kalhot. Šití pro Vás bude mnohem jednodušší. Například při šití dětského oblečení, kde jsou malé otvory a těžko se do těchto míst dostáváte, volné rameno určitě oceníte. Na volném rameni najdete mnohdy i páčku pro zapnutí, nebo vypnutí podavače neboli transportéru zoubků, který se využívá pro látání nebo quiltování.

Volné rameno

Chapač

Chapač je důležitá součást stroje, která způsobuje provázání nitě během šití. Rozlišujeme chapače kyvné a rotační. Zásadní rozdíl mezi nimi je ve způsobu výměny spodní cívky s nití. 

Chapač kyvný vertikální (CB) chapač

Při výměně spodní cívky u chapače kyvného je nutné otevřít cívkové pouzdro. Výhodou je možnost regulace napětí spodní nitě. Zde je nutné častější promazávání.

Chapač kyvný

Horizontální rotační chapač

Horizontální rotační chapač se používá především u hobby strojů. Jeho největší výhodou je průhledný kryt spodní cívky umístěný na stroji, který Vám umožní sledování množství jejího zbývajícího návinu. Výměna spodní cívky probíhá rychleji a není nutné téměř žádné promazávání.

Chapač horizontální rotační

Osvětlení

Osvětlení je velice důležité, jelikož oči bývají při slabém osvětlení velmi unavené. Téměř každý model šicího stroje je vybaven světelným zdrojem. Buď se jedná o 15 W žárovku se závitem, či bajonetem nebo se také nově používají energeticky úsporné žárovky LED. 

Dvojitý zdvih patky

Zdvih patky patří mezi základní funkce šicích strojů, který se používá při manipulaci, kdy chceme vložit a vyjmout materiál, nebo změnit směr šití.

Téměř každý stroj má možnost dodatečného zdvihu patky. Patku zdvihneme většinou pomocí páčky na zadní straně stroje. Druhý způsob je u elektronicky řízených šicích strojů, kde nemusíte držet páčku fyzicky, stroj sám patku ve vyšší poloze podrží. 

Šití na zpět: zapošití

Tato funkce se používá, když chcete zabezpečit začátek, nebo konec šití, tedy ryglování. U mechanických šicích strojů musíte použít tzv. páčku zpětného chodu a u elektronických strojů zmáčknout tlačítko zapošití. Tato funkce se využívá i při změnách směru šití, či při látání.

Mechanismus podávání

Transportní mechanismus materiálu plní jednu z nejdůležitějších funkcí v šicím stroji. Znamená rovnoměrné podávání materiálu. Je umístěný dole pod patkou, kde jsou viditelné zoubky, které se zasunují, vysunují a podávají materiál ve směru šití.

Horní podávání 

Funkce horní podávání je vhodná pro šití velmi lehkých, ale i těžkých materiálů, nebo více vrstev materiálů (v případě, když se materiál neposouvá, jednotlivé vrstvy se krčí atd.). V některých strojích vyšší třídy je horní podávání trvale nainstalováno. 

Zabudovaný navíječ nití 

Navíječ nití se používá pro navíjení spodních nití na cívku stroje. Cívku dáte dle návodu do navíječe, stroj při šití jednoduše navine dostatečné množství a poté se sám vypne. Stroje vyšší třídy obsahují nezávislé navíječe, což znamená, že můžete nit samostatně navinout bez nutnosti šití.

Nastavení přítlaku patky

Nastavení přítlaku patky je další důležitá funkce. Při šití jemných materiálů je nutné nastavit nižší přítlak na patku. U pokročilejších modelů je tato funkce regulována elektronickým přítlakem, který lze nastavit na LCD panelu stroje. Většina výrobců šicích strojů nabízí možnost AUTO, což je nejvhodnější přítlak pro běžné materiály.

Automatický odstřih spodní a horní nitě

Tlačítko pro automatický odstřih spodní a horní nitě je obrovský pomocník při každém šití. Najdete ho u kvalitnějších značek šicích strojů s elektronickým ovládáním. Značka Janome je v tomto případě leaderem na trhu šicích strojů. Automatický odstřih nitě je mnohem lepší než ořez nitě, či stříhání pomocí nůžek.

Automatický odstřih

Regulace napětí nitě

Volič regulace napětí horní nitě je většinou uložen na čele stroje na jehelnici, nebo na horním panelu. U pokročilých šicích strojů s elektronikou je někdy tato možnost nahrazena elektronickým nastavením pomocí stisku tlačítka. Mít možnost regulovat napětí nitě je velmi důležité, aby steh vypadal dobře a byl správně proveden. Je totiž nutné přizpůsobit se typu materiálu, síle materiálu, metodě a programu šití, kvalitě nití, síle jehly apod.

Regulace rychlosti 

Regulaci otáček obsahují šicí stroje, na kterých lze šít bez nožního pedálu a které jsou vybaveny tlačítkem Start / Stop. Nastavení nejvyšší rychlosti se samozřejmě projevuje i při šití pomocí nožního pedálu, kdy můžete omezit maximální rychlost a pedál reaguje mírněji na sešlápnutí.

USB port

USB port slouží k přenosu vytvořených nových vzorů jak šicích, tak vyšívacích. Moderní stroje mají alespoň jeden port, avšak nejnovější modely mají portů i více. Některé modely mají možnost přímého spojení stroje s PC pomocí speciálních programů, které jsou součástí vybavení stroje. 

Paměť pro ukládaní vzorů

Pokud má šicí stroj paměť pro ukládání vzorů, můžeme jednotlivé vzory a písmena ukládat v určitém svém pořadí do paměti stroje, v které je bude šicí stroj později vyšívat. Většinou však jdou uložit písmena, ozdobné stehy, ale nelze ukládat užitkové stehy. Počet programů, které můžete uložit do paměti, záleží na jednotlivých modelech strojů.

Funkce zrcadlení

Tato funkce je pouze u šicích strojů s vyspělejší moderní elektronikou. V závislosti na modelu stroje se setkáte s možností odskočení stehu v jedné rovině, přičemž získáte další vzory stehů, které jsou zrcadlově obrácené a můžete vytvářet kreativní kombinace vzorů a efektů.

Kategorie

Aktuality

21.08.2024 - Výprodej metráže!

Výprodej metráže!

Detail aktuality

09.07.2024 - OMEZENÍ OTEVÍRACÍ DOBY - 11.7. 2024

OMEZENÍ OTEVÍRACÍ DOBY - 11.7. 2024

Detail aktuality

08.06.2024 - Burda Kids Jaro - Léto 2024

Burda Kids Jaro - Léto 2024

Detail aktuality

04.05.2024 - Nejvyšší řada šicích strojů

Nejvyšší řada šicích strojů

Detail aktuality
Všechny aktuality

Anketa

Pohodlný nákup

U nás můžete platit online...

Visa Mastercard Diners Club American Express JCB Maestro
Proč nakupovat u nás