Úvod

Slovník pojmů aneb Co je…?

Co je AHA?

Automatic High Adjustment: automatické nastavení výšky. Jedná se o funkci quiltovacích strojů, která zajišťuje rovnoměrný tlak patky na látku i při šití materiálu s různou tloušťkou. Steh se nedeformuje a zůstává stejnoměrný.

Co je Coverlock?

Tento stroj šije tzv. spodem krytým stehem neboli prádlovým stehem. Coverlocky vytvářejí charakteristický steh, který z rubu vytváří smyčky a z lícu dvě rovnoběžné řady stehů. Coverlocky obnitkovávají okraj látky, aby se netřepil. Steh šitý na coverlocku je velice pružný a nezbytný pro strečové nebo úpletové materiály. Coverlocky neořezávají látku a používají se pro zkrácení délky.

Co je diferenciál (diferenciální transport)?

Diferenciální transport se používá pro snadné šití pružných materiálů a řasení na overlocku. Diferenciál umožňuje potřebný posun materiálu tak, aby bylo dosaženo efektivního přišívání materiálu nebo roztažení. Zabraňuje nežádoucímu načechrání a zvlnění materiálu v průběhu obnitkovávání.

Co je dvojjehla pro šicí stroje?

Tento zvláštní druh jehly je určený pro ozdobné šití na šicím stroji. Má 2 těla a 2 dírky, takže umožňuje šití dvěma nitěmi. Použijete-li každou z obou nití v jiné barvě, získáte zajímavý barevný vzor. Lze ji použít i pro zakončování délek.

Co je horizontální rotační (drop-in) chapač?

Horizontální rotační chapač se v dnešní době používá u moderních domácích šicích strojů vyšší cenové hladiny. Pouzdro na spodní cívku je umístěno horizontálně se stehovou deskou a mívá většinou průhledný plastový kryt pro kontrolu množství nitě na cívce. Výhodou horizontálního rotačního chapače je především tichý chod, možnost šití ve vyšších rychlostech a větší variabilita stehů.

Co je ICAPS?

Zkratka pro Continuous Automatic Pressure System. Systém, který neustále detekuje výšku materiálu v průběhu šití a automaticky přizpůsobuje tlak patky tak, aby steh zůstal stejnoměrný i při prošívání nestejnoměrně silných materiálů. ICAPS je dobrý pomocník zejména při volném quiltování. 

Co je ořez nitě?

Ořezem nitě je vybavena většina šicích strojů. Jedná se o malý "nožík" na patkové tyči nebo na těle stroje, který umožňuje rychle odříznout nit po dokončení šití, aniž bychom potřebovali nůžky. Pokročilejší funkcí ořezu nitě je automatický ořez nitě nebo poloautomatický ořez nitě.

Co je overlock? 

Overlocky  jsou šicí stroje, které během jednoho pracovního cyklu vykonávají tři operace: látku obnitkují, sešijí a ořežou, avšak nenahrazují šicí stroje. Overlocky slouží k obšívání okraje látky. Steh šitý overlockem je pružnější. 

Co je patchwork?

Patchwork  je speciální technika pro sešívání látek. Sešívají se malé a různě barevné kousky látek, aby vytvořily geometrické vzory. Prošitý patchwork se nazývá quilt. Patchwork byl výhradně záležitostí ruční práce, ale v současnosti existují i speciální šicí stroje, které patchwork vytvoří.

Co je poloautomatický ořez nitě?

Poloautomatický ořez nitě nebo ořez nitě za pomocí tlačítka je pokročilejší funkce ořezu nití. Uživatel zmáčkne příslušné tlačítko a stroj nit ořízne. 

Co je quilt?

Quilt je prošívaná ozdobná deka. Quilt obsahuje tři základní části: horní část (je tvořena patchworkem), prostřední část (z měkké podšívky) a spodní část. Všechny části jsou spojeny prošívacím stehem, který na obou stranách vytváří ozdobné vzory. Quiltování je činnost, během které se tyto tři vrstvy prošívají (často ozdobným klikatým stehem). Quiltař sám vede látku. Při quiltování je nutné vypnout podavač nebo zakrýt podávací zoubky.

Co je řezací plotr?

Řezací plotry jsou zařízení, která dokáží vyřezat do papíru, látky nebo tenké folie nejrůznější tvary či vzory. Perfektně se hodí pro rychlou tvorbu šablon, dekorací, nebo jsou vhodné k přesnému vyřezávání obrysů z látky. Mnohé plotry zvládnou naskenovat z papíru jakýkoli obrázek a připravit ho k vyřezání.

Co je SFDS?

Square Feed Drive System: systém podávání látky šicích strojů, který na rozdíl od běžného podávání po elipse podává látku po obdélníku. Nazývá se také jako blokové nebo obdélníkové podávání látky. Blokové podavače se nachází u průmyslových šicích strojů nejvyšší kvality. Podavač SFDS látku podává rovnoměrněji a plně nahrazuje horní podávání suplované například kráčející patkou. 

Co je vyšívací stroj?

Vyšívací stroje umožní vyšít výšivku uloženou v některém z vyšívacích formátů. Zdroje pro výšivky lze zakoupit, zkopírovat do vyšívacího stroje z elektronického paměťového média, (nejčastěji připojením přes USB port do počítače) nebo si je může uživatel vytvořit sám. 

Kategorie

Aktuality

08.06.2024 - Burda Kids Jaro - Léto 2024

Burda Kids Jaro - Léto 2024

Detail aktuality

04.05.2024 - Nejvyšší řada šicích strojů

Nejvyšší řada šicích strojů

Detail aktuality

22.03.2024 - Měsíčník burda style - DUBEN 2024

Měsíčník burda style - DUBEN 2024

Detail aktuality

15.03.2024 - Uvažujete o koupi nového šicího stroje?

Uvažujete o koupi nového šicího stroje?

Detail aktuality
Všechny aktuality

Anketa

Pohodlný nákup

U nás můžete platit online...

Visa Mastercard Diners Club American Express JCB Maestro
Proč nakupovat u nás